Bir Sayfa Seçin

 

“Ya Rezil Olursam” Düşüncesinin ve Özgüven Eksikliğinin Sebepleri

 

“Ya rezil olursam” korkusuyla yaşamanın en önemli nedeni kişinin özgüven seviyesinin yetersizliğidir. Özgüven eksikliğiyle birlikte kendimizi sürekli bir kaygı durumunun içinde bulmaya başlarız.

Özgüvenimiz olmadığı için başkalarının bizim hakkımızdaki düşüncelerini daha çok önemser hatta kendi düşüncelerimizden bile önde tutarız. İşte, bu durum “Ya rezil olursam” korkusunun ortaya çıkmasının en temel nedenidir.

Başkalarının düşüncelerini fazla önemsediğinizde sizin hakkınızda pozitif düşünmeleri için sürekli bir kaygı halinde olursunuz. Dışarıdaki insanlara göre yaşamaya başlarsınız.

 • Şuradaki kadın bana ters bakıyor. Acaba bende ters bir şey mi var?
 • Konuştuğum amca acaba benim hakkımda ne düşündü?
 • Sevdiğim kıza açılsam beni tersler mi?
 • Yolda yürürken yere düşersem bana gülerler mi?
 • Hoca beni tahtaya çıkardı. Soruyu bilemezsem rezil olur muyum?
 • Spor müsabakasında dereceye giremezsem benim hakkımda ne düşünürler?
 • Oyun oynayacağız ama ben bu oyunda iyi değilim. Acaba rezil olur muyum?
 • Şu anda konuşulan konu hakkında çok fazla şey bilmiyorum. Kendi fikrimi söylesem saçmaladığımı düşünürler mi?
 • Yeni bir iş kuracağım ama başaramayıp aileme rezil olmaktan korkuyorum.

Gibi kaygılar zihninizi kurcalıyor olabilir. Başkalarının düşüncelerini fazla kafaya taktığınız ve rezil olmaktan aşırı derecede korktuğunuz için yapmak istediğiniz pek çok şeyi muhtemelen yapamıyorsunuz. Her şeyi o kadar fazla düşünüyorsunuz ki, bir türlü harekete geçemiyorsunuz.

Bu durumları zamanında bende yaşadığım için sizi çok iyi anlıyorum. Zihninizi hiç boş bırakmayan bu gereksiz kaygıların insanı ne kadar fazla yorduğunu gayet iyi biliyorum. Bu durumun temel nedenlerinden bahsetmeden önce “Ya rezil olursam” korkusunun üstesinden gelebileceğinizi bilmenizi istiyorum. Evet, bu korkuyu yenebilirsiniz… Tek yapmanız gereken insanların düşüncelerini fazla kafaya takmamayı öğrenmek. Ve özgüven seviyenizi arttırmak. (Bu yazının sonunda çok önemli 3 özgüven arttırma egzersizini sizinle paylaşacağım.)

 

Özgüven Eksikliğinin Temelinde Hangi Neden Vardır?

 

Özgüven eksikliğinin nedenlerine baktığımızda genetiğin önemli bir faktör olduğunu görüyoruz. Bu tür psikolojik sorunlar genler yoluyla nesilden nesile aktarılmaktadır. Bunun yanında başka bir önemli neden ise aile bireylerinin bizi yetiştirme biçimidir.

Baskı altında, korku etkeni kullanılarak, özgürlüğü kısıtlanarak yetiştirilen bireylerde özgüven problemleri sıkça görülmektedir. Daha çocuk yaşlardan itibaren çocuğun kendini yeterince ifade etmesine izin verilmezse, dayak yeme korkusuyla yetiştirilirse, fikirlerine değer verilmediği hissettirilirse ve sürekli başkalarının çocuklarıyla kıyaslanırsa özgüven eksikliği kendini gösterir. Ve çocukluk çağında ebeveynlerin yaptığı bu olumsuz davranışlar kişinin tüm yaşamı boyunca özgüven eksikliği yaşamasına yol açar. Yetiştirilme tarzı ve çocukluk çağındaki ebeveyn davranışları hayatımızda bu derece önemli bir yer tutar. Ve geri dönüşü oldukça zor olan problemlere yol açar.

Eğer özgüven eksikliği yüzünden yıllardır hayatınızın mahvolduğunu ve zihninizin içinden çıkılamaz bir korku hapishanesine mahkum olduğunu düşünüyorsanız, artık bu endişelerinize son verebilirsiniz.

Çünkü burada içinizdeki özgüven duygusunu kademe kademe arttıracağız. Ve bunun ilk aşaması şimdi vereceğimiz 3 egzersiz… Bu egzersizleri düzenli olarak uyguladığınızda aldığınız başarılı sonuçlara oldukça şaşıracağınıza eminim.

 

1. Egzersiz: Yolun Karşısından Diğer Tarafa Doğru Bağırın!

 

Bu egzersizimizde yolun bir tarafından diğer tarafına doğru “Ahmeeet” diye bağıracağız. Sanki bir arkadaşımızı görmüş de ona sesleniyormuş gibi yapacağız. Burada amaç insanların bizimle aslında o kadar da ilgilenmediğini ve bizi umursamadığını görmek. Emin olun kimse sizinle ilgilenmeyecek, sadece yüksek sesten dolayı bakarlarsa 1 saniye bakıp yürümeye devam edecekler. (Bence hiç ilgilenmeyecekler bile…)

Yolda bağırarak hem insanların arasında sesinizi duyurmayı öğrenip özgüveninizi arttıracak hem de utanma duygunuzu azaltacaksınız. Bunu daha önce hiç yapmadığınız için, bağırmak size sanki utanılacak bir olaymış gibi geliyor. Halbuki hiç alakası yok… Siz bir arkadaşınızı gördüğünüzde ona kendinizi fark ettirmek için bağırabilirsiniz. Bunda en ufak bir yanlışlık yok. Sadece daha önce hiç yapmadığınız için ilk etapta bu egzersizi uygulaması biraz zor gelebilir. Ama yaptıkça alışacaksınız. Rezil olma korkusunda bu şekilde adım adım kurtulacaksınız.

 

2. Egzersiz: Tanımadığınız İnsanlara Adres Sorun!

 

Bu egzersizin amacı da yeni insanlarla tanışma korkusundan kurtulmaktır. “Ya rezil olursam” korkusu yeni insanlarla tanışmamızı engelleyen en önemli faktördür.

 • Bana cevap vermezse?
 • Benimle konuşmayı redderse?
 • Diğer insanlar bunu görürse ve ben rezil olursam?
 • Konuşmak istediğim kişi beni terslerse?

Tereddütleri yüzünden yeni insanlarla tanışmaktan çekiniriz. Özellikle de karşı cinsle tanışmaktan… Fakat bundan sonra bu rezil olma ve reddedilme korkularından kurtulmak için çaba göstermeye başlayacaksınız.

Her türlü tanışma fırsatını değerlendirip sürekli bir egzersiz yapma halinde olacaksınız. Ne zaman yeni bir insanla tanışma fırsatı yakaladığınızda onunla tanışacaksınız. (En azından bir adres soracaksınız…)

 

3. Egzersiz: Işıklarda Otobüsü Durdurup Binmeye Çalışın!

 

Hani bazen otobüs durağına doğru yürürken beklediğimiz otobüs yanımızdan geçer ve ışıklarda durur ya… Durağa koşsak yetişme ihtimalimiz yoktur fakat çekindiğimiz için şoföre “Kapıyı açar mısın?” diyemeyiz.

Bundan sonra elinize böyle bir fırsat geldiğinde bunu değerlendireceksiniz. Ne zaman ki binmek istediğiniz otobüs yanınızdan geçse ve ışıklarda dursa kapıya hafifçe tıklatarak “Kapıyı açar mısın?” diyeceksiniz.

Veya aklıma gelmişken bir başka örnek daha vereyim;

Otobüs bazen inmek istediğimiz durakta durmaz… Düğmeye basamamışızdır veya basmışızdır fakat bir şekilde şoför görmemiştir. Her ne olursa olsun… Eğer inmek istediğimiz durağı geçiyorsa ne kadar arkada olursak olalım şoföre yüksek bir sesle bağıracağız.

“Durakta inecek vaaaaaar!” Diye yüksek bir sesle bağırarak onun durmasını sağlayacaksınız. Artık kendinize değer vermeye başlayın! Sizden tek istediğim bu… Bir durak yürümek zorunda değilsiniz. Bu yanlış olan… Doğru olansa otobüs şoförünün inmek istediğiniz durakta sizi indirmesi. Lütfen kendinize biraz değer vermeye başlayın!

Bu egzersizleri uyguladıkça içinizdeki özgüven duygusunun giderek arttığını fark edeceksiniz. Bunun yanında profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarsanız Sosyal Fobiyi Yok Et e-kitap setini de okumanızı tavsiye ederim. Bu kitap setini okuyarak ihtiyacınız olan en etkili özgüven kazanma tekniklerini öğrenebilirsiniz. Şimdilik görüşmek üzere… Ve özgüven kazanma konusunda yeni bir egzersiz daha öğrenmek isterseniz buradan diğer egzersizi de öğrenebilirsiniz.

Bu arada unutmadan, verdiğimiz bilgileri faydalı bulduysanız aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

 

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.