Bir Sayfa Seçin

 

Sosyal Kaygı Bozukluğu (Sosyal Fobi) Tedavisi

 

Toplum üzerinde görülen en büyük psikolojik sorunlardan birisi sosyal kaygı bozukluğudur. Bir kişi sosyal kaygı bozukluğu yaşadığı zaman yaşam kalitesi azalır, sosyal ortamlardan uzak durmaya başlar ve insan içine çıkmaktan korkar hale gelir.

Kişinin sosyal hayatı üzerinde bu derece yıkıcı etkileri olduğu gibi, iş ve aşk hayatında da önemli sorunlara yol açabilir. İnsanlardan kaçmaya başladıkça sevgilinizden veya eşinizden de kaçmaya başlarsınız. Kalabalık ortamlara girmekten ve yeni insanlarla muhatap olmaktan çekinirsiniz. Kendinize olan güveniniz azaldığı için sevdiğiniz kişiyle iletişim kurarken bile sorun yaşarsınız. Bunların hepsinin temelinde kaygı bozukluğu yatar.

Majör depresif bozukluk ve alkol bağımlılığı psikiyatrik hastalıklar arasında en yaygın olanlarıdır. Ve bunlardan sonra 3. sırada sosyal kaygı bozukluğu gelmektedir… Sosyal fobinin ne kadar ciddi ve yaygın bir sorun olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

Eğer psikiyatrist ve psikolog tedavisi görmüş, antidepresan ilaçlar kullanmış fakat yine de yaşadığınız bu soruna çözüm bulamadıysanız; Sosyal Fobiyi Yok Et e-kitap setini okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu kitap seti geçmişinde sosyal fobi problemiyle yüzleşmek zorunda kalmış ve bu sorunu yenmiş bir kişinin tecrübeleri sonucunda hazırlandı. Bu kitapta daha önce hiç duymadığınız çok özel bilgiler öğreneceğinize eminiz.

“Burada tıbbi bir tedavi verilmediğini bilmenizi isteriz… 7 yıllık bir tecrübe ve sosyal fobiyi yenmek için uygulanan kişisel teknikler paylaşılmaktadır. Bu bilgileri de buradan verelim… Her zaman önce doktorunuza başvurmalı, bunun yanında anlattığımız teknik ve egzersizleri uygulamalısınız.”

 

Sosyal Kaygı Bozukluğunu Yenmenizi Sağlayacak Çok Etkili Bir Egzersiz

 

Egzersizimizi anlatmaya başlamadan önce sahip olmanız gereken bakış açısından bahsetmek istiyorum. Günlük hayatın akışında (Okula veya işe giderken, evde yalnız başınıza otururken, gece uyumadan önce, otobüste, bankta arkadaşınızı beklerken, bir kafede çay içerken vs vs…) sürekli kaygı halinde olduğunuzun farkındayım.

Özellikle insanların arasına karıştığınızda, bir ortama girdiğinizde ne kadar gerildiğinizi, kendinizi ne kadar kötü hissettiğinizi gayet iyi biliyorum.

Fakat bundan sonra topluluk içindeyken yaşadığınız bu negatif duyguların farkına varmanızı ve onları kabullenmenizi istiyorum. Bir sorunu çözmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey onun farkında olmak ve onu kabullenmektir.

Kabullendikten sonra çözmek çok daha kolay olacak… Bu konuda bir şeyler yapmanız gerektiğini kabul edip bu sorunu çözeceğinize dair kendinize söz verdiğinizde ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK!

Hayatınız hızlı bir şekilde değişmeye başlayacak… Neden?

Kendinize söz verip birazdan vereceğimiz egzersizleri aşama aşama uyguluyor olacaksınız. Ve bu egzersizleri uygulamaya devam ettiğiniz müddetçe faydasını kesinlikle göreceksiniz. Hayatınızın çok hızlı bir şekilde değişmeye başladığını fark edeceksiniz.

 

Sosyal Fobi Tedavisi İçin Bilinçaltınızı Pozitif Yönde Programlayın!

 

Bilinçaltını pozitif yönde programlamak sosyal fobiden kurtulmak için çok önemlidir. Sosyal fobinin arkasında yatan esas nedenler zihninizi kuşatan negatif inanç ve düşüncelerdir. Eğer zihniniz pozitif düşüncelerle dolu olsaydı, kendinizle ilgili hep pozitif şeyler düşünüyor olsaydınız zaten hayatınızda sosyal fobi gibi bir sorun olmazdı. Muhtemelen şu anda kendinizle ilgili şu negatif inançlara sahipsiniz:

 • Arkadaşlarım tarafından yeterince sevilmiyorum.
 • Bir ortama girdiğimde arkadaş edinmekte zorlanıyorum.
 • Dışarı çıktığımda sanki herkes bana bakıyormuş gibi hissediyorum ve rahatsız oluyorum.
 • Bir kafeye girdiğimde sanki insanlar beni izliyormuş gibi geliyor.
 • Otobüste birinin yanında oturduğumda geriliyorum.
 • Kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyorum. Bana kendimi kötü hissettiriyor.
 • Başarılı biri değilim.
 • Karşı cins tarafından beğenilmiyorum.
 • Ailem tarafından sevilmiyorum.
 • Arkadaş grubumla bir yere gittiğimde pasif kalıyorum.
 • Grupça bir konu hakkında konuşurken kendi fikrimi söylersem benden soğurlarmış gibi hissediyorum.
 • Dışarı çıkmak istemiyorum.
 • Yeni insanlarla tanışmaktan çekiniyorum.
 • Utangaç biriyim.
 • Yakışıklı veya güzel değilim.
 • Boyum kısa o yüzden karşı cins beni beğenmiyor.
 • Vücudum güzel değil ve bu yüzden insanların ilgisini çekemiyorum.
 • Özgüvenim hiç yok.
 • Kendimi hep depresif hissediyorum.
 • Tüm kötü şeyler beni buluyor.
 • İş ortamında patron hep beni azarlıyor… Sesimi çıkaramıyorum.
 • Maaşıma zam istersem beni tersleyebilir.
 • Sevdiğim kıza açılırsam beni reddedebilir. Hatta tokat bile atabilir.

Gibi sayısız negatif inanca sahip olabilirsiniz… Ne kadar negatif inancınızın olduğunun bir önemi yok. Bundan sonra sizden yapmanızı istediğim şey oldukça basit.

Bu negatif düşünceleri bir kağıda yazacaksınız. Ve sonrasında bütün bu negatif inançların pozitif karşılıklarını yazacaksınız.

Örnek vermek gerekirse;

Negatif inancınız, “Ben özgüvensiz biriyim!” ise bunun karşılığı olarak “Ben özgüvenli biriyim ve günden güne özgüvenim daha da artıyor.” yazabilirsiniz.

Bu şekilde zihninizdeki bütün negatif inançların pozitif karşılıklarını yazarak bunları telefonunuzun ses kayıt programıyla bir ses dosyası olarak kaydedin. Ve her gece uyumadan önce bu kaydı tekrar tekrar oynayacak şekilde ayarlayın. Uyurken kulaklığı kulağınıza takın veya kulaklık kullanmadan hafif sesli bir şekilde dinlemeye başlayın.

O sırada bunu dinleyerek uykuya dalın ve uykunuzda da ses dosyasını dinlemeye devam edin.

Burada bilinçaltının çok önemli bir özelliğinden faydalanacağız:

“Bilinçaltı asla uyumaz… Geceleri bilincimiz kapansa bile bilinçaltı dışarıdan bilgi çekmeye devam eder.”

Bilinçaltı, biz komada yatarken bile uyumaz ve bizi hayatta tutmak için hep açık vaziyettedir. Telkinlere her daim açıktır. Gece vereceğimiz pozitif telkinler bilinçaltımızı programlamak için birebirdir. Eğer denerseniz 2 hafta içinde, farkında olmadan ruh halinizin olumlu yönde ne kadar değiştiğini göreceksiniz. Bilinçaltınıza verdiğiniz telkinler asla boşa gitmez ve bu telkinler her zaman sonuç verir. Sosyal fobiyi yenmek için uygulayabileceğiniz en etkili egzersizleri öğrenmek istiyorsanız Sosyal Fobiyi Yok Et e-kitap setini de okumanızı tavsiye ederiz. 

Bu arada unutmadan, verdiğimiz bilgileri faydalı bulduysanız aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

 

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.