Bir Sayfa Seçin

 

Bu yazıda insanların yaşam kalitesini düşüren en büyük nedenlerden biri olan sosyal fobiyi yok etmenin etkili beş yolundan bahsedeceğim.

Çeşitli faktörlerin etkisiyle meydana gelen sosyal fobi, sosyal kaygı bozukluğu olarak da biliniyor ve etkisinde olan insanların sürekli gergin, stresli, endişeli ve korkak bir ruh hali içerisinde yaşamlarını sürdürmelerine sebep oluyor.

Tedaviye ya da ilaçlara gerek kalmadan sosyal fobi doğru bir eğitimle ortadan kaldırılabilir.

 

Sosyal Fobiyi Ortadan Kaldırmanın Etkili 5 Yolu

 

#1 Negatif düşüncelerden arınmak:

 

Sosyal fobi sorunu olan insanlar kendileriyle ilgili her zaman negatif düşünme eğilimdedirler. Bu düşünme biçiminin üzerinde çalışması ve ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Herhangi bir kalabalık ortama; “Yine ellerim titreyecek, konuşamayacak ve kendimi ifade edemeyeceğim. İnsanlar da benimle dalga geçecek.” türünden düşüncelerle kendini negatif bir biçimde şartlayarak girmek bu süreci kendi kendine başlatır.

Aslında olay zihnimizde… Sosyal fobiklerin çoğu sürekli negatif düşünerek sosyal fobik olduğuna ilişkin inançlarını pekiştiriyor ve durumu yenemiyorlar. Peki, bu böyle düşünmeyi nasıl değiştirebiliriz?

Bu soruya iki farklı cevap verebilirim. Birincisi, korkulan durumun tam tersini yaşamayı ve hissetmeyi amaçlayarak…

O da kendinle dalga geçebilmekle geçiyor. İkinci cevabım ise, yaşanılan heyecan duygusunun dibine kadar keyfini çıkarmayı öğrenerek…

 

#2 Öteki insanlarla ve çevreyle de ilgilenmek:

 

Sosyal fobiye sahip olan bireylerin dikkatleri sürekli kendileri üzerindedir. Bu dikkat birazda dışarıya ve etraftaki insanlara yöneltilirse olumsuz düşünceler otomatikman azalacak ve kişi kendisini çok daha rahat hissedecektir.

Mesela kimseye rahatsızlık vermeden etraftaki insanların neler yaptığına ne konuştuğuna kulak kabartmak, yüz ifadelerini ve beden dillerini incelemek, giyim tarzlarına, makyajlarına varsa aksesuarlarına dikkat etmek gibi…

Dikkat biraz da başka yönlere çevrilmelidir.

 

#3 Korkuların üzerine git ki, sonrasında pişman olmayasın:

 

Sosyal fobi probleminden muzdarip kişiler sürekli etkinliklerden, buluşmalardan, organizasyonlardan kaçınma ya da karşı cinsten gelen bir daveti reddetme eğilimi içerisindedirler. Oysaki aslında birçoğu içten içten istemelerine rağmen…

Peki, neden böyle yapıyorlar? Çünkü ağırlıklı olarak eğer kabul eder ya da oraya gidersem kendimi kötü hissedeceğim diye düşünüyorlar. Böyle düşünmeye devam ve kaçmaya devam ederek sorunu daha da büyütüyorlar.

Çözüm, kişinin kendini kötü hissettiği ortamları en kötü hissedilenden en daha az kötü hissedilene kadar listelemesidir. En az kötü hissedilen yere gidip adım adım başlanarak bir sonraki ortam için cesaret kazanılabilir.

 

#4 Gevşemek ve endişelerinden uzaklaşmak:

 

Sosyal fobiklerin endişe seviyesi çok yükseklerde olduğundan el ve ayakların titremesi veya terlemesi, yüzün kızarması, kalp atışlarının hızlanması gibi çeşitli bedensel tepkilerde görülmektedir.

Bu tepkileri azaltmak için yoga, meditasyon, kas gevşeme egzersizleri ve nefes egzersizleri gibi aktiviteler çok faydalıdır.

Endişe seviyesini düşürür, stresi azaltır ve hem zihni hem de vücuda rahatlatır.

 

#5 Gerçeği yansıtmayan beklentiler ve mükemmeliyetçilik:

 

Bu ikisi de sosyal fobiyi arttıran sebeplerdendir.

“Her zaman mükemmel görünmeliyim.”

“İnsanların karşısından asla hata yapmamalıyım.”

“Asla yanlış bir şey söylememeliyim.”

“Hiçbir ortamda ve hiçbir kimsenin yanında heyecanlanmamalıyım.”

Türünden söylemler gerçek dışıdır. İnsan heyecanlanır, hata yapar, korkar, sevinir, üzülür. İnsan yaratılış olarak mükemmel olsa da fonksiyonel olarak değildir.

Önemli olan bu duygu, düşünce ve davranışlarımızın sağlıklı seviyede olup olmadığıdır o yüzden kendimize karşı mütevazı olmak, mükemmelliyetçi kafa yapısından uzaklaşmak ve abartılı beklentilere girmemek gerekir.

Bunu sağladığımızda gerçekçi olmayan ve yapamayacağımız şeylerle kendi kendimizi baskı altına sokmamış olur, hem zihnimi hem de vücudumuzu rahatlatmış oluruz.

Bu arada unutmadan, verdiğimiz bilgileri faydalı bulduysanız aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

 

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.