“Daha önce hiç yeni biriyle tanışmak istediğinde heyecanlandığın oldu mu?”

 

“Belki de topluluk önünde konuşman gerektiğinde elin ayağın birbirine dolanmıştır?”

 

“Peki, hiç çekingen biri olduğunu söyleyen oldu mu?”

 

Bunlar sana sosyal fobiye sahip olduğunu düşündürmüş olabilir. Fakat şunu bilmelisin ki yukarıda saymış olduğum durumları birçok insan günlük hayatında yaşıyor. Sadece bu durumları yaşaman sende sosyal fobi olduğu anlamına gelmiyor. Bunlar herkesin günlük hayatta yaşayabileceği durumlardır. Sosyal fobiyse bunlardan çok daha fazlasıdır.

Sosyal fobi bir kaygı bozukluğu durumudur. Toplu taşımaya bindiğinde heyecanlanmak, yemek yerken herkesin sana baktığını düşünmek, arkadaş ortamındayken insanların seninle dalga geçeceklerini düşünmen ve bu korkunun bütün bedenini sarması… İşte, bunlar anormal durumlardır.

Normal birisi toplu taşıma araçlarına bindiğine heyecanlanmaz veya yemek yerken herkesin kendisine baktığını düşünüp rahatsız olmaz. İnsanların kendisiyle dalga geçeceği kaygısıyla kalp atışları hızlanmaz. Bu durumlar sosyal anksiyete bozukluğunun belirtileridir. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler bu anlatmış olduğum korkuları o kadar yoğun bir şekilde yaşar ki, olur olmaz durumlarda yoğun bir korku duygusu hisseder. İnsanlarların arasına karışmaktan, bir sosyal ortama girmekten çekinir.

Biliyorum, bu durumlardan bazılarını sen de yaşıyorsun. Bunları anlattığımda belki de, “İşte tam da beni tarif ediyor!” diye düşünüyorsun. Ama mantıklı bir şekilde düşündüğünde bunların aslında ne kadar yersiz korkular olduğunu göreceksin. Bunun mantıkla bir ilgisi olmadığının farkındayım. Mantığın, içindeki olumsuz duyguların oluşmasının önüne geçemiyor. İçindeki huzursuzluk bu şekilde yok olmuyor.

Evet, bu durumları yaşıyorsun… Peki, bu nereye kadar böyle gidecek?

Bu korkuların seni bir köşeye hapsetmesine izin mi vereceksin?

Hayatın tadını çıkarmak varken, bu korkular yüzünden mutsuzluğa mı mahkum olacaksın?

Lütfen bunu kendine yapma! Sana günlük hayatında uygulayabileceğin çok etkili bir teknik vereceğim. Evet belki bu tekniği uygulamak ilk etapta sana çok zor gelecek. Ama zamanla bu tekniği kolay bir şekilde uygulayabilir seviyeye geleceksin.

 

Tekniğimizin İsmi Şu: Korkularınla Yüzleş ve Her Fırsatta Korkularının Üzerine Git!

 

Hemen bu tekniği nasıl uygulayabileceğini sıkça yaşadığını bildiğim birkaç durum üzerinden anlatayım. Diyelim ki; sınıftasın ve arka sıranda oturan birinden kağıt, kalem istemen gerekiyor. Fakat utandığın için bir türlü isteyemiyorsun. Sen istemedikçe içindeki korku giderek daha da artıyor. Aklına takılıyor, “Neden utanıyorum? Utanmamalıyım, ama utanıyorum. Öff yapamıyorum ben.” diye diye kendini yiyorsun. Ve ne derse odaklanabiliyorsun ne de o ders için not tutabiliyorsun. Bundan sonra böyle bir durumla karşılaştığın anda zihninin olumsuz düşünceler üretmesine izin vermeden anında o kağıt kalemi isteyeceksin.

Çünkü şunu biliyor olacaksın:

İstemediğin her saniye içindeki korku giderek artacak ve bu korku moralini bozacak, gününü mahvedecek. Bundan sonra bunun olmasına izin vermeyeceksin. Bunu tıpkı soğuk suya atlamak gibi düşün. İlk başta seni korkutur ve suya atlamadığın her saniye korkun daha da artar. Eğer bir kere suya atlarsan ilk başta soğuk gelir ama bir süre sonra alışırsın. Bundan sonra soğuk suyla karşılaştığın anda hiç düşünmeden, zihninin kaygılanmasına izin vermeden o suya atlayacaksın. Bu konuda anlaştık mı? =)

Sıkça karşılaştığım bir durum üzerinden daha örnek vermek istiyorum. İşten çıkmışsın otobüs durağına doğru yürüyorsun. O da ne… Bir de bakıyorsun ki evine giden otobüs yanından geçiyor ve önündeki ışıklarda duruyor. Durağa daha 200 metre var. Koşarak otobüsü yakalaman mümkün değil. Otobüsün yanındayken “Kapıya tıklatsam mı, tıklatmasam mı?” “Şoför ya kapıyı açmazsa… Ya rezil olursam?” kaygıları bir anda bedenini sarıyor.

Bundan sonra bu durumu yaşadığın anda o kapıya tıklatıp şoförden kapıyı açmasını isteyeceksin. Emin ol kapıyı açmasa bile kimse sana gülmeyecek. Kimse seni yargılamayacak. Bu tür durumları kendin için birer egzersiz gibi düşün… Bunların hepsi sosyal fobiyi yenmen için birer fırsat. Bunları yapmanın sana zor geldiğini biliyorum.

Ama şunu da biliyorum ki soğuk suya atlamayı göze almadığın sürece o sudan korkmaya devam edeceksin. Ve bu korkun her geçen gün artacak. Ya korkularınla yüzleşirsin ya da onlara teslim olursun.

 

Korkularınla Yüzleşmen Gereken Durumları Bir Oyunun Geçmen Gereken Bölümleri Olarak Düşün!

 

Günlük hayat bir video oyunu… Ve sen de bu oyunun içindeki karaktersin. Bu karakterin amacı her aşamada yeni bir korkusuyla yüzleşmek. Bir korkusuyla karşılaştığında onu yenemezse, oyunun devamındaki bölümlere geçemeyecek ve içindeki diğer korkuları yenme fırsatı olmayacak.

Her korku oyunun birer aşaması… Senin amacın oyunun sonuna ulaşmak, korkularıyla yüzleşip onları yenmiş ve sosyal olmayı başarmış birine dönüşmek. Seni korkutan insanlar da oyunun birer karakteri. Onlara fazla değer vermeyi bırak artık! Sadece birer karakterler… Bundan daha fazlası değil. Burada önemli olan kişi sensin, onlar değil! Kendi değerinin farkına var, şu oyunu hakkını vererek oyna. Göreceksin ki zamanla YENİ BİR SEN doğacak! Bambaşka birine dönüşeceksin. Oyunun sonunda görüşmek üzere…

Bu arada unutmadan, verdiğimiz bilgileri faydalı bulduysanız aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

 

[addthis tool=”addthis_inline_share_toolbox_hxkt”]

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.

WhatsApp Destek