Bir Sayfa Seçin

sosyal fobinin sonuçları

 

Bu yazıda sosyal fobinin sonuçları ve bu sorunu çözmeye yönelik çözüm önerilerinin sıralanacak. Yazıyı sonuna kadar okuduğunda çok faydasını göreceğin bilgileri öğrenebilirsin. Hadi başlayalım.

Sosyal fobiye sahip kişiler, sosyal ortamlarda başkaları tarafından dalga konusu olacağı ve eleştirilip yargılanacağı korkuları beraberinde yoğun endişe yaşarlar.

Sosyal fobi başka bir deyişle sosyal kaygı bozukluğu; utangaçlığın daha yoğun yaşanan bir halidir. Ayrıca sebep olduğu sonuçlar ele alındığında sanılandan çok daha ciddi bir problemdir.

 

Sosyal Fobinin Başlıca Sebep Olduğu Sonuçlar;

 

 • Sosyal ve mesleki açıdan bakıldığında ciddi performans kayıplarına sebep olur.
 • Sürekli yaşanan kaygı hali, yaşam kalitesini düşürür.
 • Alkol ve madde kullanımına yöneltebilir.
 • Derin mutsuzluklara sebep olur. Depresyona teşvik eder.
 • Bireyin kendine fiziksel olarak zarar vermesi ve intihar boyutlarına ulaşabilir.
 • Başka insanlarla iletişim kurmalarını gerektiren durumlarda veya başkalarının yanından herhangi bir eylemde bulunmaktan korkar ve kaçınırlar. Böyle durumlarla karşılaştıklarında terleme, çarpıntı, ağız kuruluğu ve yüz kızarması gibi fiziksel tepkiler gösterirler.

 

Sosyal Fobiye Sahip Kişilerde Görülen Başlıca Korkular Şunlardır;

 

 • Tanımadığı kişilerle tanışmak ya da karşılaşmak,
 • Topluluk önünde konuşmak,
 • Küçük grup etkinlikleri diyebileceğimiz sosyal etkinliklerde bulunmak ,
 • İnsanların içerisinde yemek yemek,
 • Etrafında insanlar varken ve onlar tarafından seyredilirken yazı yazmak veya çalışmak,
 • İnsanların önünde sunum yapmak ya da herhangi bir enstrümanı çalmak türünden performans gerektiren durumların içerisinde bulunmak,
 • Topluluk önünde konuşmak,
 • Festival, parti, gezi gibi organizasyonlara gitmek,
 • Otorite ile karşılaşmak ya da yetkili birisi ile iletişim kurmak

Diye sıralamaya devam edebiliriz. Sosyal fobiye sahip olanların duyduğu korkuların bazıları da reddedilmeye ve eleştirilmeye karşı aşırı hassasiyet, hakkını arayıp savunamama, özsaygı düşüklüğü gibi kişilik özellikleriyle ilişkilidir.

Sosyal fobi hem biyolojik hem de çevresel faktörlerin etkisiyle oluşmaktadır. Ebeveynlerin yetiştirme tarzı, ailenin çocukla kurduğu ilişki, aşırı korumacı bir tavra sahip anne-baba, ailenin sosyal ortamlara katılım sıklığının düşüklüğü, çocuklukta yaşanan olumsuz sosyal olaylar gibi başlıca etkenler sosyal fobinin gelişmesini etkiliyor.

 

Sosyal Fobiye Çözüm Niteliğinde 8 Öneri

 

#1 Sosyal fobi tedavisi ve konuyla ilgili ilaçlar olsa da çoğu kişide bu kadarına gerek olmadığını düşünüyorum. Sosyal fobi doğru ve etkili bir eğitimle de tamamen ortadan kaldırılabilecek bir problemdir.

#2 Sosyal fobi belirtilerini fark edildiğinde kadere sığınıp durumu kabullenmek zorunda değilsin. Kişi; kendine neden böyle hissediyorum, bu durumu çözmek için ne yapabilirim sorularını yanıt aramakla başlamalıdır.

#3 Bulunan yanıtlar; hem hissedilen olumsuz duyguların anlaşılabilmesinde hem de sorunlarla baş edilmesinde yardımcı olacak, ciddi kolaylıklar sağlayacaktır.

#4 Kaçmak ya da ertelemek sorunu daha da büyüteceğinden bunun yerine kolaydan başlayarak işyeri, okul gibi yerlerin dışında sosyal ortamlara girilerek çalışılmalıdır böyle zihin böyle ortamlara yavaştan alışmaya başlayacaktır.

#5 Neden böyle hissediyorum? Buradaki insanlar benden daha mı değerli, öylelerse bu insanları benden daha değerli kılan şey ne, değilse neden kendimi rahat hissedemiyorum? Kendimizi rahatsız hissettiğimiz o ortamlarda bu ve buna benzer sorularını sormak düşünce ve hislerimizi saptamak açısından o anda daha etkilidir. Sosyal fobi çözümü için önemli bir adımdır.

#6 Sürekli içinde bulunulan stres ve gergin ruh haliyle başa çıkabilmek için spor yapmak gibi fiziksel aktiviteler çok faydalıdır. Bunun ötesinde meditasyon, nefes egzersizleri, yoga ve gevşeme teknikleri gibi uygulamalar kaygıyı azaltmada ve dinginleşme sürecine yardımcı olur.

#7 Asitli içecekler, kahve ya da çay gibi uyarıcı maddeler içeren içeceklerin gereğinden fazla tüketiminden uzak durulmalıdır.

#8 Alkol veya kontrolsüz sakinleştirici türü ilaçların kullanımından uzak durulmalıdır. Bağımlılığa yol açarak, iyileşme sürecine berbat edebilir.

Bu arada unutmadan, verdiğimiz bilgileri faydalı bulduysanız aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

 

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.