Bir Sayfa Seçin

 

Sosyal Fobinin Göstergeleri Nelerdir?

 

“Normal bir arkadaş muhabbeti içerisinde yaptığın komik olmayan, saçma bir şaka sebebi ile rezil oldum düşüncesiyle kendini arkadaşlarından soyutladın mı?”

 

“Hiç basit bir telefon görüşmesi yapma düşüncesinin bile seni korku içinde bıraktığı oldu mu?”

 

“Sadece birileri ile konuşma zorunda kalmamak için bir telefon görüşmesiyle çözebileceğin bir sorun için haftalarca bekledin mi?”

 

Bu ve buna sorular tanıdık geliyor ise sosyal fobiklerin dünyasına hoş geldin!

Bakkaldan ekmek alırken, kapıdaki güvenlik görevlisiyle karşılaşınca günaydın demek gibi son derece normal sosyal etkileşimlerin bile bireylerde ciddi bir endişe ve panik duymasına neden olan sosyal fobi günlük hayatta birçok farklı şekilde kendisini göstermektedir.

Tanımadığı insanlarla iletişi kurmaya ya da topluluk önünde konuşmaya benzer sosyal olaylara karşı kendisini gösterebileceği gibi bireyin yaşamının birçok bölümünü negatif açıdan etkileyen bir genel bir bozukluk olarak da ortaya çıkabilir. İşte 7 gösterge;

 

1. Hazır şablonlar

 

Sosyal fobi problemi olan bireylerde saçma, salakça ya da garip bir şey söyleme ihtimallerine karşı zihinlerinde ne söyleyeceklerine dair hazır senaryoların yer aldığı hatta bu senaryoları günlük sıradan diyaloglardan önce çalışmaları sıkça denk gelinen bir durumdur.

Böylece kendilerini daha güvende hissederler.

 

2. Başkaları ne der?

 

Başkaları ne der sosyal fobiklerin en belirgin düşüncelerinden biridir. Farkında olunulmasa bile bilinçaltında devamlı başkalarının haklarında ne düşündüğünü, yargılanıp yargılanılmayacaklarını sorgulayan bir ses vardır.

Sosyal fobikler çevrelerindeki insanların tamamının ön yargılı olduklarını ve kendilerine karşı nefret, kin ve öfke dolu olduklarını bu sebeple de en ufak bir hata yaparlarsa acımasız bir şekilde eleştirileceklerine inanırlar.

Bu inançlarının gerçekdışı olduklarını bilseler dahi yaşadıkları ciddi derecede kuvvetli ve etkilidir.

 

3. Tanımadığı kişilerle iletişim kurmaktan kaçınmak…

 

Sosyal fobikler, davet edildikleri bir parti, festival gibi eğlencelerde mümkün olan tüm süreyi banyoda geçirmeleri, herhangi birisi ile iletişim kurmak zorunda kalmamak için yaşamını internet üzerinden siparişler üzerine kurmaları veya buna benzer ufak etkileşimler için yakınlarından medet ummaları gibi kendini ifşa etmekten kaçındıkları bütün senaryolar bu kaçınmaya örnektir.

 

4. Ben böyle bir hatayı nasıl yaparım? (Ufak tefek, önemsiz bir hata bile olsa…)

 

Sosyal fobikler başkaları için o kadar önemli olmadıklarını bilseler de sosyal hayatlarında yaptıkları ufak tefek hataları görmezden gelemezler.

Bir ara bir ortamda ağızlarından kaçmış olan ufak tefek yersiz ya da saçma bir cümle günlerce hatta bazen haftalarca uykularının kaçmasına, kendilerine en ağır cezaları vermelerine sebep olur.

 

5. Fiziksel belirtiler

 

Sosyal fobi sadece zihin seviyesinde yaşanan bir sıkıntı değildir. Aynı zamanda vücudumuzu da etkiler. Korku ve endişe duyguları ile beraber;

  • Kalp atışlarında hızlanma
  • Ani adrenalin artışı
  • Baş dönmesi
  • Çarpıntı
  • Terleme
  • Mide bulantısı

Gibi fiziksel belirtiler de görülür.

 

6. Gerçekten istemiyor musun yoksa kaçıyor musun?

 

Sosyal fobik olmakla asosyal olmak aynı şey değildir. Çevrenin yorduğu düşüncesiyle sosyalleşmemek ve gerçekten yalnız kalmak istendiği için kalabalıklardan uzak durmakla sosyalleşmek istendiği halde başkalarının düşünceleri yüzünden yalnız kalmak zorunda hissetmek çok farklı şeylerdir. 

Sosyal fobi hayatı, gerçekten yapılmak istense bile tiyatroya gitmek, partiye katılmak gibi endişe yaratacak durumlardan kaçınmak üzerine planlamaya sebep olabilir.

 

7. Ne zamandan beri böyle hissediyorsun?

 

Yapılan araştırmalara göre sosyal fobi genellikle net olarak 13 yaş civarlarında ortaya çıktığını ve aralık olarak da 11-19 yaş aralığında başladığını göstermektedir.

Yapılan diğer araştırmalara göre de bu yaşlardaki çocukların akranları tarafından maruz bırakıldığı dalga geçilme ya da kabadayılık gibi durumların ilerleyen zamanlarda sosyal fobi şeklinde kendini gösterebileceğini ortaya koyuyor.

Bu arada unutmadan, verdiğimiz bilgileri faydalı bulduysanız aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

 

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.