“Bu yazımızda sosyal fobiyi ortaya çıkaran nedenleri öğrendikten sonra ortaya çıkan kaygı bozukluklarından bahsedeceğiz. Sonrasında önemli bir teknikle zihnimizdeki kaygı seviyesini azaltacağız.”

 

 

 

Sosyal fobi birçok kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen bir sorundur. Ve yaşanan bu sorun, kişinin günlük hayat kalitesini düşürmektedir.

Yapılan anketlere göre Türkiye’de yaşayan kişilerin yaklaşık yüzde 8-9’unun bu sorundan muzdarip olduğu görülüyor. Bu kadar fazla kişi sosyal fobi psikolojik sorununu yaşamasına rağmen, bunların çok az bir kısmı sorunu kabullenip bir çözüm arayışına girebiliyor. İşin kötü yanı ise şu ki ülkemizde sosyal fobi rahatsızlığını yaşayanların birçoğu bunun farkında bile değil. Sosyal fobi konusunda bilinçli bir toplum olmadığımız için belki milyonlarca kişi hayatına sosyal fobinin olumsuz etkileriyle beraber devam ediyor. Bu sorunun çözümüne yönelik herhangi bir adım atmıyor.

Peki bu sorunu kabul etmeden, bunu çözmek mümkün olabilir mi?

Tabii ki olamaz… O nedenle şu andan itibaren kendini bu konuda şanslı olarak görmeni istiyorum. Çünkü bu yazıyı okuduğuna göre demek ki bir sorun olduğunun farkındasın ve bu sorunu çözmek için bir arayış içindesin.

Bundan sonra içini ferah tutabilirsin. Çünkü burada vereceğimiz bilgiler sayesinde günlük hayatında güzel gelişmeler kaydedeceksin. Şu anda bunu başarabileceğine inanmıyor olabilirsin ama burada öğrendiğin yeni bilgileri günlük hayatında uyguladıkça sosyal fobinin olumsuz etkisinin azaldığını kendi gözlerinle göreceksin.

O nedenle şimdi tüm dikkatini bu yazıya ver ve çok dikkatli bir şekilde okumaya devam et.

 

Sosyal Fobinin En Önemli 6 Tetikleyicisi Nedir?

 

  1. Kontrol meraklısı ebeveynler tarafından büyütülmek
  2. Ebeveynlerin kurduğu sürekli başarılı olman gerektiği baskısı
  3. Büyüme çağında aşırı eleştiriye maruz kalmak
  4. Küçükken alay edilmek ve ortamdan dışlanmak
  5. Çocuk yaşlardayken dövülmek, tartaklanmak ve psikolojik şiddet görmek
  6. Cinsel şiddet görmek.

Çok ilginç bir şey söyleyeceğim! Bazen ailemizin üstümüze fazla düşmesi ve aşırı korumacı olması da sosyal fobiyi tetiklemektedir. Yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden bazılarını mutlaka sen de kendi hayatında yaşamışsındır. Ve bu nedenlerden dolayı şu anda sosyal fobi rahatsızlığını yaşıyorsun. Şunu söylemeliyim ki bu mücadeleyi vermek kolay olmayacak.

Fakat senden istediğim şey şu:

Bugünden itibaren hayata daha pozitif bakmaya ve günlük hayatta yaşadığın olayların pozitif taraflarını görmeye başla! Her yeni güne uyandığında hayatın içinde sana kendini pozitif hissettirecek yeni bir durumun farkına var!

Vücudundaki bütün uzuvların yerinde olması, nefes alıyor olman bile büyük bir lütuf.. Karnın doyuyor, cebinde paran var, bilgisayarın var, istediğin zaman televizyon izleyebiliyorsun. Bu nimetlerin farkına var. Şükretmek ve hayata pozitif bakmak için önünde birçok sebep var. Lütfen bunları fark et!

Bunları yapmanı istememin bir sebebi var:

Sosyal fobi, depresyon sorununu da beraberinde getirir. Bunun sonucunda da ruh hali negatif olma eğiliminde olur. Günlük hayatta ne kadar yoğun bir negatif ruh haline sahip olduğunun farkındayım. Ve biliyorum hayatın pozitif yönlerini görmek, sana şu anda çok zor geliyor. Belki de hayata pozitif bakmanı sağlayacak hiçbir neden bulamıyorsun.

Ama bu çalışmayı yapmaya devam ettikçe, bir süre sonra aslında şükretmek için ne kadar fazla sebep olduğunu göreceksin. Şükretmek, bir çeşit ruhsal terapidir. Bu terapiyi mutlaka uygula!

Evet geçmişte yaşadığın sıkıntılar seni sosyal fobiyle burun buruna getirdi. Evet bununla mücadele etmek zorunda kaldın. Ve bu durumdan hiç memnun değilsin.

Belki de “Allah’ım neden bunu yaşıyorum?” diye isyan ediyorsun. Kendini dünyanın en şanssız insanı olarak görüyorsun.

Ama bundan sonra şikayet eden biri olmayacaksın! Bu sorunu kabullenen ve çözmek için çaba gösteren bilinçli bir birey olacaksın. Emin ol şu anda yaşadığın farkındalığa sahip olmak isteyen on binlerce kişi var. Düşünsene insanlar sosyal fobi kapanı içinde hayatına devam edip ölüyor. Peki, ya sen?

Bu durumun farkındasın ve bunu çözmek için elinden geleni yapıyorsun. ÇOK ŞANSLISIN, ÇOOOOK!

Şimdi sosyal fobi sonucunda ortaya çıkan bazı durumlardan bahsetmek istiyorum. Bunları okuduğunda eminim ki, “İşte beni anlatıyor.” diyeceksin.

 

Sosyal Fobi Sonucunda Hangi Sorunlar Ortaya Çıkar?

 

Sosyal fobi rahatsızlığını yaşayan bir birey, insanların arasına karışmaktan çekinir. Mümkün olduğunca insanlardan uzak durmaya çalışır. Tabii ki günlük hayatın gerektirdiği rutinleri yapmaya mecburen devam eder.

Okula gitmek, işe gitmek, toplu taşıma araçları kullanmak, yemekhanede yemek yemek, sınıfta tahtaya kalkmak, vs vs… Bu rutinleri yerine getirir fakat bunları yapmak ona keyif değil aksine rahatsızlık verir. Sosyal fobi kaygı bozukluğu yaşayan bir birey, insanlarla iletişim kurmakta zorluk çeker. Bırak karşı cinsle tanışmayı, kendi cinsiyetinden arkadaşlar edilmek bile ona oldukça zor gelir. Bu nedenle sosyal fobi yaşana kişilerin arkadaş çevresi sınırlıdır. Ve yalnızlık duygusu hat safhadadır. Bunun yanında topluluk önünde konuşmanın ne kadar korkutucu geldiğini sanırım söylememe gerek yok… Tüm gözler kendisine çevirdiği anda zihindeki kaygı seviyesi artar ve rezil olma korkusuyla birlikte adrenalin seviyesi zirveye çıkar. Sosyal fobik kişilerin olayları abartma eğilimi de vardır. Ayağı takılsa herkesin kendine bakıp dalga geçtiğini düşünür. Düşüncelerinin ortamdaki diğer kişiler tarafından sevilmeyeceğini düşünüp, içine atar. Günlük hayatta olumsuz bir durum yaşadığında bunu 50 kat abartır. Ve ufacık bir olaydan ruh hali çok ciddi ölçüde olumsuz etkilenir. Sosyal fobinin olumsuz etkilerini azaltmanı sağlayacak etkili bir teknikten bahsetmek istiyorum. Yazımızı zihnindeki kaygı seviyesini azaltacak bir teknikle noktalamak istedim. Bu tekniği sen de çok seveceksin. =)

 

Tekniğimizin İsmi: VİSUALİZATİON

 

Şimdi senden vücuduna bir gevşeme dalgası göndermeni, pozitif bir ruh haline girmeni ve sonrasında geleceğe dair olumlu şeyler düşünmeye başlamanı istiyorum. Viasulization tekniğinde olumlu hayaller kurulur. Bizi şu anda korkutan durumlarda başarılı olunduğu hayal edilir. Mesela topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsan, topluluk önünde konuştuğunu ve bu konuşmayı yaparken ne kadar başarılı olduğunu hayal edebilirsin. Veya karşı cinsel flört ederken sorun yaşıyorsan, flört ettiğin anı hayal edebilirsin. Sadece o anda başarılı olduğunu ve her şeyin istediğin gibi ilerlediğini hayal et. Eminim ki bunu yapmak senin için zor olmayacak.

Bu tekniğin mantığını da kısaca açıklayalım:

Zihin hayal ile gerçeği birbirinden ayırt edemez. Olumlu şeyler düşündüğümüzde vücudumuzdaki mutluluk hormonu (serotonin) seviyesi artar ve negatif ruh halimiz giderek ortadan kalkar. “Visualization” ismi verilen bu teknik olumsuz ruh halini olumluya çevirecek ve zihnindeki kaygı seviyesini hızlı bir şekilde azaltacak.

Bu uygulamayı günde 5 dakika boyunca yapmanı istiyorum. Her gün sadece 5 dakikacık ayıracaksın… EVET, hemen şu anda 5 dakikanı uygulama için ayır. Ruh halindeki olumsuzlukları azalt ve kaygılarından kurtul. Bana güven, kendini şu anda olduğundan daha iyi hissedeceksin…

Bu arada unutmadan, verdiğimiz bilgileri faydalı bulduysanız aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

 

[addthis tool=”addthis_inline_share_toolbox_hxkt”]

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.

WhatsApp Destek