Bir Sayfa Seçin

 

Özgüven Kazanmanın Yolları: Bu Harika Özgüven Kazanma Tekniklerini Uygulayın!

 

Özgüven kazanmanın yollarını birçok insan merak ediyor. Sosyal fobi sorunu yaşayanlar başta olmak üzere psikolojik sıkıntısı olmayan normal insanlar bile zaman zaman kendini özgüvensiz hissediyor. Ve kendinde bir problem olduğunu düşünüyor.

İster sosyal fobiye sahip olun, ister bazı durumlarda kendinizi özgüvensiz hissediyor olun… Bu yazıda anlatacağımız egzersizleri uygulayarak özgüven seviyenizi en az 2 katına çıkarmanız mümkün.

Özgüven eksikliğinin temel sebeplerine baktığımızda;

 • Yetiştirilme tarzı
 • Büyüdüğünüz ortam
 • Çocuklukta yaşadığınız olaylar
 • İnsanlarla kurduğunuz ilişkiler
 • Karşı cinsle kurduğunuz iletişim
 • Eksik olduğunuz noktalarla dalga geçilmesi
 • Negatif inançlar
 • Bilinçaltında yatan karanlık düşünceler

Ve bunun gibi pek çok farklı nedenin özgüven eksikliğine yol açtığını biliyoruz. Eğer bilmiyorsanız şu anda öğrendiniz. 🙂

Şu anda sosyal fobi gibi oldukça can sıkıcı bir psikolojik problemle mücadele ediyor olabilirsiniz. Belki de henüz sosyal fobi teşhisi konulmadı ve internette “Acaba bende sosyal fobi olabilir mi?” diye araştırma yapıyorsunuz.

Belki de sosyal fobiyle uzaktan yakından alakanız yok fakat içimdeki özgüven duygusunu arttırmanız gerektiğini düşünüyorsanız. Ve şu anda tam olarak doğru yerdesiniz. Hazırsanız, özgüven kazanmak için uygulayabileceğiniz en etkili 3 tekniği sizinle paylaşmaya başlıyorum.

 

1-) Bilinçaltınızı Pozitif Yönde Programlayın!

 

Özgüven eksikliğinin en temel sebebi bilinçaltınızda yatan negatif düşünceler ve inançlardır. İnanç sistemi insanın hayatında o kadar önemlidir ki… Zihninizi kurcalayan zararsız görünen küçücük bir negatif inanç hayatınızda o kadar önemli sonuçlara yol açar ki şaşırır kalırsınız.

Muhtemelen şu anda da çok önemli sonuçlara yol açıyor. Fakat siz bunun farkında değilsiniz. Şimdi bir düşünün bakalım kendinizle ilgili düşünceleriniz neler?

 • Özgüvenli bir birey olduğunuzu düşünüyor musunuz?
 • Kendinizi beğeniyor musunuz?
 • İletişim becerileriniz iyi mi?
 • Karşı cins tarafından beğenilen biri misiniz?
 • Kendinizi hiç başkalarıyla kıyaslarken buluyor musunuz?
 • Hiç kendinizi yetersiz hissettiğiniz oluyor mu?
 • Bazen insanların size değer vermediğini düşünüyor musunuz?

Bu soruları kendi kendinize yanıtlayın… En azından üzerine biraz düşünün. Bu tür negatif düşünceleri hissetmenizin arka planında yatan sebepler neler?

Kendinizle ilgili bu tür negatif şeyler düşündüğünüz için mi özgüven problemi yaşıyorsunuz yoksa özgüven problemi yaşadığınız için mi bunları hissediyorsunuz?

En iyisi ben söyleyeyim… Bu bir kısır döngüdür. Bilinçaltınızın sizi soktuğu içinden çıkılmaz bir kısır döngü… Geçmişten gelen veya günlük hayatınızın bilinçaltınıza yerleştirdiği negatif inançlar bütün bu düşüncelerin giderek daha da gerçek olmasına neden oluyor.

Ve bunlar daha da gerçek oldukça bilinçaltınız bu negatif inançlara daha fazla sarılmaya başlıyor. Bu negatif düşüncelere her gün biraz daha fazla inanarak zihninizi yavaş yavaş ele geçiriyor.

Neden biliyor musunuz?

Bilinçaltı düşünce ile gerçeği ayırt edemez. Kafanızdan düşünce olarak geçirdiğiniz şeyleri gerçek olarak algılar. Ve bu düşüncelere inanır. Çünkü bilinçaltının “Neyi düşünürseniz onunla ilgili kanıtlar arama” gibi bir özelliği vardır.

Artık buna bir son vermenizi istiyorum. Zihninizin olur olmadık zamanlarda zihninize sürekli negatif düşünceler pompaladığını biliyorum. Bunun hayatınızda yol açtığı sıkıntıları da…

O nedenle zihninizi ve bilinçaltınızdaki bu negatif düşüncelerin oluşma hızını yavaşlatmak için bir konsantrasyon egzersizi yapacağız. Kontrol edemediğiniz bu düşünceleri kontrol edebilmeyi öğreneceğiz.

Egzersizin Uygulanışı:

Bir sandalyeye oturun ve gevşeyin. Vücudunuzun oldukça rahat ve gevşek olmasına dikkat edin. Kafanızdan ayak parmak uçlarınıza kadar bir gevşeme dalgası gönderdiğinizi hayal edin.

Sonrasında karşınızda bulunun duvarda bir nokta seçin. Ve bu noktaya tamamen odaklanın. Bundan sonra yapmanızı istediğim şey zihninizi tamamen durdurmak. Aklınıza olumlu veya olumsuz hiçbir düşüncenin gelmemesini sağlamak.

Bunun ilk başta ne kadar zor geldiğini biliyorum. Zihindeki düşünceleri bir anda durdurmak kolay bir iş değil. Ama zamanla pratik yaptıkça bu yeteneğiniz gelişecek.

Duvardaki bir noktaya odaklanma egzersizini tam 5 dakika boyunca uygulamanızı istiyorum. Tam 1 hafta boyunca her gün GÜNDE SADECE 5 DAKİKA bu egzersizi yapacaksınız. Sanırım gün içinde bu egzersize ayıracak bir 5 dakikanız vardır.

Dünyayı kurtarmakla meşgul değilseniz bu kadar zamanınız vardır. 🙂

İlk başlarda zihniniz çeşitli düşünceler üretecektir. Eğer bunu fark ederseniz stres yapmayın. Egzersize aynı şekilde devam edin ve düşüncelerin zihninizden akıp gitmesine izin verin.

Gelsinler fakat orada kalamasınlar. Bir süre sonra zihninizi terk etsinler. Bunu başarabileceğinize inanıyorum. Deneyin ve sonuçları iletişim bölümünden benimle paylaşın.

 

2-) Alışık Olmadığınız Şeyler Yapın!

 

Özgüven seviyenizi arttırmak istiyorsanız sınırlarınızı birazcık zorlamanız gerekiyor. Eğer her gün alışık olduğunuz şeyler yapıyorsanız bu mümkün olmayacaktır. Demek ki hep aynı durumların içine giriyorsunuz ve farklı durumlarla nasıl baş edileceği konusunda kendinizi geliştirmiyorsunuz.

Bunu yaparak kendinize büyük bir kötülük ediyorsunuz. Hem monoton bir hayat yaşıyor, hayatın sürprizlerini kaçırıyor hem de özgüven kazanmanız için önünüze çıkacak fırsatları engellemiş oluyorsunuz.

Zihninizi şaşırtmak için neler yapabilirsiniz?

 • İşe gitmek için her gün aynı yolu kullanıyorsanız yarın başka bir yolu kullanın.
 • Her gün aynı insanlarla sohbet ediyorsanız yarın 3 farklı kişiyle tanışın.
 • Hep aynı kafeye gidiyorsanız bu sefer farklı bir yere gidin.
 • Hayatınızda hiç Bowling oynamadıysanız gidip Bowling oynayın.
 • Kız arkadaşınız yoksa karşı cinsle iletişime geçebileceğiniz ortamlarda bulunun.
 • Pek seyahat etmeyen biriyseniz bu haftasonu için daha önce hiç gitmediğiniz bir yere uçak bileti alın.
 • Yurtdışına hiç gitmediyseniz en azından 1 tane yabancı ülkeyi tanımak için kendinize fırsat tanıyın.
 • Hep aynı arkadaşlarla takılıyorsanız yeni bir arkadaş çevresi daha edinin.
 • Otobüste hep aynı yere oturuyorsanız bu sefer farklı bir yere oturun.
 • Yolda yaşlı teyzelere yardım edin.
 • Engellilere yol gösterin.
 • Bankta oturan yaşlı amcayla sohbet edin.
 • Yeni bir hobi edinin.

Kısacası daha önce yapmaya alışık olmadığınız şeyler yapın. Ve kendinizi farklı durumların içine sokuna. Bu şekilde sınırlarınızı zorladığınızda içinizdeki özgüven duygusunun ne kadar hızlı bir şekilde arttığına siz bile şaşıracaksınız.

 

3-) Kendinize Değer Vermeye Başlayın!

 

Kendinize olan güveninizin artmasını istiyorsanız kendi içinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Ve bunlar arasında en önemli olanı kendinize değer vermeye başlamak…

 • Hiç başkalarının düşünceleri yüzünden canınız sıkıldığı oluyor mu?
 • Başkalarının isteklerini kendi isteklerinizden önde mi tutuyorsunuz?
 • Aynaya baktığınızda karşınızda güzel bir kız veya yakışıklı bir erkek görüyor musunuz?
 • Kendinize sevgi sözcükleri söylüyor musunuz?
 • En iyi olduğunuza inandığınız bazı konular var mı?
 • İnsanların sizi çekici bulduğunu düşünüyor musunuz?
 • İnsanları kırmamak için zaman zaman düşüncelerinizi içinize attığınız oluyor mu?
 • Ailem üzülmesin, arkadaşlarım üzülmesin, Ahmet amca üzülmesin, Ayşe teyze üzülmesin… Aman onlar üzülmesin de benim canım sıkılırsa sıkılsın.

Hayır, bundan sonra yukarıda saymış olduğum bu kendinize değer vermeme eylemlerini yapmayacaksınız. Bundan sonra ayna karşısında kendinize vakit ayıracaksınız ve kendinize iltifat edeceksiniz.

Gururunuzu okşayacaksınız, kendinize güzel sözler sözyleyeceksiniz… İnsanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini takmamayı öğreneceksiniz. Bundan sonra insanların sizden olmanızı istediği kişi olmayacaksınız.

Kendi olmak istediğiniz kişiye dönüşmek için atmanız gereken adımları atacaksınız. Bundan sonra özdeğer, özsevgi ve özsaygı duygularını hissetmeye başlayacaksınız.

 

Artık en önemli kişinin SİZ olduğunun farkına varın!

 

Artık hayatınızda bir şeyler değişmeli!

Sizce de bunun zamanı gelmedi mi?

Eğer hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız profesyonel bir yardım almak isteyebilirsiniz. “Sosyal Fobiyi Yok Et” kitap setinde anlattığımız özgüven kazanma egzersizlerini uygulamak hayatınızı baştan aşağı değiştirebilir.

 

Ve son olarak vermiş olduğumuz bu bilgilerden memnun kaldıysanız insanların da bu bilgilere erişmesine vesile olun. Aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak başka insanların da hayatına dokunabilirsiniz. Kendinize iyi bakın… Çünkü siz buna değersiniz!

 

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.