Bir Sayfa Seçin

Özgüven Kazanmak İstiyorsanız Kontrol Etme Becerinizi Geliştirin!

 

Özgüven Kazanmak İstiyorsanız Kontrol Etme Becerinizi Geliştirin!

 

Özgüvenin tanımını yapacak olursak; kişinin kendi zihnindeki düşünceleri ve dış dünyada gerçekleşen olayları kontrol edebilme ve üzerlerinde hakimiyet kurabilme becerisi diyebiliriz.

İç ve dış dünyamıza karşı ne kadar kontrollü oluyorsak, düşüncelerimize hükmedebilme becerimiz ne kadar gelişmişse o kadar özgüvenliyiz demektir. Bu kontrol durumunu bir örnekle açıklamak istiyorum.

Şunu hayal edin;

Gecenin bir vakti yolda yürüyorsunuz ve amacınız bir an önce eve ulaşmak. Kestirme bir yola girdiğinizde bu yolu daha önce hiç bilmediğinizi ve yolun çok karanlık olduğunu fark ettiniz.

Yolda yürümeye devam ettikçe içinizdeki güvensizlik duygusu giderek daha da artıyor ve her an başınıza bir şey gelebilirmiş gibi hissediyorsunuz. Ardından bilmediğiniz bu sokağı geçiyor ve daha önceden zaten tanıdığınız sonu sizin evinize çıkan bir yola giriyorsunuz. İşte tam da o anda içinizdeki güvensizlik duygusu kayboluyor… Ve kendinizi oldukça rahat hissetmeye başlıyorsunuz. Neden?

Çünkü artık daha önce tecrübe ettiğiniz ve defalarca güvenli bir şekilde evinize ulaştığınız yoldasınız. Daha önce burada başınıza hiçbir şey gelmedi ve olumsuz bir durum asla yaşanmadı. Dolayısıyla bilinçaltınız size buradaki durumun kontrolünüz altında olduğunu ve daha önce hiçbir sorun olmadığı için bu sefer de güvenli bir şekilde yoldan yürüyüp eve ulaşacağınızı söylüyor.

Bu şekilde size tanıdık gelen, daha önceden deneyimlediğiniz ve pozitif bir sonuç aldığınız bir yol size her zaman cazip gelir. Her insanın hayatın içinde kendince belirlediği bu tür güvenli yollar vardır. Fakat önemli olan güvenli yollarda değil size kendinizi güvensiz hissettiren ortamlarda da kontrollü olmaktır. Karanlık bir yola girdiğinizde zihninizi meşgul eden kaygıları ve negatif düşünceleri kontrol altında tutabilmektir. Buna özgüven diyoruz… Özgüven dediğimiz şey tam olarak bu… Kendi benliğimiz ve dış dünyada içinde bulunduğumuz durumlar üzerinde kontrolü ele alabilmek. Peki, siz ne kadar kontrollü olduğunuzu düşünüyorsunuz?

 

Üniversitenin İlk Gününde Olduğunuzu Düşünün!

 

İlk kez yeni bir ortama giriyorsunuz ve tam 4 yılınız bu ortam içinde geçecek. Yeni arkadaşlıklar kurmak, çevre edinmek istiyorsunuz fakat ortam sizin için o kadar yabancı ki… Ne yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Sıraya oturdunuz, hemen yanınızdaki kişiyle tanışmak istiyorsunuz fakat bunun için atmanız gereken ilk adımı atamıyorsunuz. Karşı taraftan ilk adımı atmasını bekliyorsunuz. Güç bela yanınızdaki kişiyle tanıştıktan sonra arka sırada yakışıklı bir çocuk görüyorsunuz. Onunla da tanışmak istiyorsunuz ama içinizi yoğun bir heyecan duygusu kaplıyor. Kendinizi ortama o kadar yabancı hissediyorsunuz ki ne yapacağınızı, nasıl davranacağınızı bilmiyorsunuz.

İşte, bu anlattıklarımız,ilk defa girdiğiniz bir yolda hissettiğiniz güvensizlik duygusuyla bire bir aynı… Güvenli alanınızda olmadığınız için kendinizi stres altında hissediyorsunuz. Halbuki bu stres ve kaygıyı kontrol edebilecek seviyede özgüvene sahip olsaydınız o zaman hem arka sıradaki yakışıklı çocukla tanışır, hem de hoca size söz verdiğinde kendinizi başarılı bir şekilde ifade ederek tüm sınıfın sizi tanımasını sağlardınız.

Bunların hepsini sağlayacak olan şey ÖZGÜVEN! Ve tabiki KONTROL ETME BECERİSİ… Hem kendi zihninizdeki düşünceleri hem de bulunduğunuz ortamdaki durumları… Bunları kontrol edebildiğiniz zaman içinizdeki özgüven duygusu da artmaya başlayacak. Ve zamanla özgüven eksikliği probleminden kurtulacaksınız. Özgüven kazanmak için hangi egzersizleri uygulayabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız daha önceden hazırlamış olduğumuz şu yazıları mutlaka okuyun:

Bu yazılarda anlatmış olduğumuz egzersizleri uygulayarak içinizdeki özgüven duygusunu arttırabilir, giderek daha çok kendine güvenen bir birey haline gelebilirsiniz. Özgüven kazanmak sandığınız kadar zor değil. Tek yapmanız gereken her şeyde olduğu gibi pratik, pratik, pratik… Bunun başka yolu yok. Eğer yazımızı beğendiyseniz paylaşım butonlarını kullanarak sevdiklerinizle de paylaşmayı unutmayın.

Ve son olarak özgüven kazanma konusunda size rehberlik edecek bir kaynak arıyorsanız Sosyal Fobiyi Yok Et e-kitap setini okuyun.

Bu arada unutmadan, verdiğimiz bilgileri faydalı bulduysanız aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

 

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.