Bir Sayfa Seçin

 

Kendine Güveninizi Artırmak İçin Bu 5 Kuralı Uygulayın

 

Kendinize yeterince güvenmiyor musunuz?

Bir ortama girdiğinizde kendinizi çekingen mi hissediyorsunuz?

Belki de kalabalığın içinde girdiğinizde huzursuz oluyorsunuz.

Peki ya ilişkilerinizde… Örneğin, arkadaşlık ilişkilerinizde, karşı cinsle ilişkinizde ya da iş ilişkilerinizde… Kendinize yeterince güveniyor musunuz?

Mesela yeni iş ortamında daha önce hiç konuşmadığınız birisiyle sohbete girmek sizi korkutuyor mu?

Arkadaş ortamınızda bulunan karşı cinsten biriyle ilişkinizi ilerletmek istediğinizde kendinizden emin davranıyor musunuz?

Eğer bu gibi durumlarda kendinize yeterince güvenmediğinizi düşünüyorsanız bu konuda bazı çalışmalar yapmanız hayatınıza çok önemli katkılar sağlayabilir.

Kendine güven duygusu, aklınıza gelebilecek her türlü ortamda ve durumda sizi yüceltir. Ne kadar özgüvenliyseniz insanlara kendinizi sevdirmeniz, insanlarla samimi ilişkiler kurmanız ve karşı cinsle iletişime geçmeniz o kadar kolay olur. Özgüvenli insanlar iş hayatında da sevilir…

Hiç kimse kendine güvenmeyen, pısırık, mıy mıy konuşan biriyle arkadaşlık yapmak istemez. Güçlü görünmek, özgüvenli olmak hızlı bir şekilde insanların dikkatini çekmenizi ve kısa bir sürede kendinizi sevdirmenizi sağlayacaktır.

Kendine güven duygusunun hayatımıza bu derece önemli katkılar yapar. Eğer kendinize olan güveninizi artırmak istiyorsanız size bunun pratik yolunu öğretebilirim. Aşağıdaki 5 kurala dikkat ederek içinizdeki özgüven duygusunu kısa bir süre içerisinde 3 katına çıkarabilirsiniz.

 

1-) Kendinizi Olmak İstediğiniz Yerde Hayal Edin!

 

“Eğer bir şeyi başarmak istiyorsanız önce zihninizi bunu yapabileceğinize ikna edin. Zihninizi ikna ederseniz her ne istiyorsanız başaracaksınız.”

 

Hayal kurma tekniği olmak istediğiniz kişiye dönüşmek için çok önemlidir. Bilinçaltı gerçek ile hayal arasında ayrım yapamaz. Hayal ettiklerinizi gerçek gibi algılar ve zamanla buna inanmaya başlar.

Bilinçaltınızı hayal kurma tekniğiyle pozitif yönde değiştirirseniz hayatınızdaki gerçeklerin de bir süre sonra değişmeye başladığınızı fark edeceksiniz. Kendinize olan güveniniz yetersizse bu konuda bir hayal kurabilirsiniz.

Hangi konuda kendinizi özgüvensiz hissediyorsanız o konuda hayal kurun. Ve başarmak istediğiniz her ne varsa onu hayalinizde canlandırın. Daha karizmatik mi olmak istiyorsunuz, bunu hayal edin.

Yeni insanlarla tanışma konusunda özgüvenli mi olmak istiyorsunuz bunu düşünün.

Topluluk içinde konuşmaktan mı çekiniyorsunuz, topluluğa hitap ettiğiniz bir ortamda konuşma yaptığınızı hayal edin. Bu tekniğin çok faydasını göreceksiniz.

 

2-) Güçlü Yanlarınızı Takdir Edin!

 

Her insanın “Ben bu işte çok iyiyim!” dediği bir konu mutlaka vardır. Birçok konuda kendinizi beceriksiz hissediyor olabilirsiniz. Hangimiz hissetmiyoruz ki?

Fakat “Ben hangi işe elimi atsam elime yüzüme bulaştırıyorum!” diye düşünürseniz burada bir sorun var demektir. Kendinize haksızlık ediyorsunuz… Biraz düşünürseniz başarılı olduğunuz birkaç konunun olduğunu mutlaka fark edeceksiniz.

Bunlar gözünüze çok önemsiz görünüyor olabilir. Ama bundan sonra iyi yönlerinize odaklanmaya başlayın. Kendinizi iyi olduğunuz konularda takdir etmeye başlayın;

 • İş anlaşmaları imzalamakta çok iyiyim.
 • Basketbolu çok iyi oynuyorum.
 • Çok güzel yemek yaparım.
 • Yakışıklı ve karizmatiğim.
 • İnsanlara kendimi kolay sevdiriyorum.
 • Masa tenisini iyi oynarım.
 • İşimde çok iyiyim.
 • Zeki biriyim.
 • Çok iyi bulmaca çözerim.
 • Harika Türk kahvesi yaparım.

Gibi aklınıza gelebilecek her türlü konuda kendiniz takdir edin. Neye yeteneğinizin olduğunuz, hangi konuda başarılı olduğunuzun bir önemi yok. Kendinizi takdir etmeyi alışkanlık haline getirin.

Takdir edilmek insan ruhuna iyi gelir. Bunu kendiniz yapsanız bile…

 

3-) Eksik Yanlarınızı Kabullenin!

 

Her insanın güçlü olduğu yanları olduğu gibi mutlaka zayıf olduğu yanları da vardır. Birçok konuda başarısız olabilirsiniz… Birçok konuda yeteneksiz olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz… Belki de kendinizi başarılı hissettiğiniz hiçbir konunun olmadığını düşünüyorsunuz.

Sizce de kendinize fazla haksızlık etmiyor musunuz?

Şimdi sizden yakın çevrenizde başarılı olarak gösterilen birini düşünmenizi istiyorum. O kişinin detaylarına inin…

Her konuda başarılı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Eksik olduğu hiçbir konu yok mu?

Sizce her açıdan mükemmel biri mi?

Tabi ki değil… Birçok eksik olduğu nokta var. Fakat bu kişiyi incelediğinizde şunu fark edeceksiniz:

“Kendisini eksikleriyle birlikte kabul ediyor. Eksiklerini kabul edip güçlü yanlarını ön plana çıkarıyor.”

Siz de bu kuralı hayatınızda uygulamaya başlayın. Bundan sonra eksik yanlarınızı kabul edeceksiniz. Kendinizi eksik yanlarınıza rağmen sevmeyi öğreneceksiniz.

 

4-) Her Gün Sizi Korkutan Bir Şey Yapın!

 

Hayatımızda kendimizi güvende hissettiğimiz “Konfor Alanı” denilen bir alanımız var. Her gün yaptığımız rutin işler, sıkça girdiğimiz ortamlar, düzenli olarak konuştuğumuz kişiler bize kendimizi güvende hissettirir.

İnsan alışık olduğu bu düzenden ayrılmak istemez. Ne zaman bu düzenin dışına çıkmaya kalksa… Yani;

 • Tanımadığı bir ortama girse,
 • Yeni bir insanla tanışmak istese,
 • Daha önce hiç yürümediği bir yola karanlık saatte girse,
 • İşe gitmek için her zaman kullandığı yoldan farklı bir yol kullansa,
 • Hayallerini gerçekleştirmek için yeni bir iş aramaya başlasa,
 • Tanımadığı bir ülkeye gitmeyi planlasa,
 • Kalabalık bir ortamda sosyalleşmek istese,

İçinde bir huzursuzluk ve korku hisseder… Bilinçaltı hemen savunma moduna geçer. Ve alışık olmadığımız bir duruma girmemizin önüne geçmeye çalışır. Çünkü yeni bir duruma girmemizi risk olarak algılar. Bilinçaltı bilinmeyenden korkar.

Fakat biz bilinçaltımızı bu tür durumlara alıştırdıkça zamanla daha az karşı koyar hale gelir. Her gün bizi korkutan bazı şeyler yaparak bilinçaltımızı eğittiğimizde zihnimizde daha az negatif düşünce oluşmaya başlar.

Bizi korkutan, tedirgin eden durumlara karşı toleransımız arttıkça kendimizi çok daha özgüvenli hissetmeye başlarız. Bilinçaltınızı ona korkutucu gelen durumlara karşı zorlayın ve sizi sınırlayan korku hapishanesinden kurtulun.

 

5-) 14 Gün Boyunca Reddedilmek İçin Kendinize Meydan Okuyun!

 

Özgüven eksikliğinin yol açtığı en önemli sonuçlardan birisi reddedilme duygusuna karşı duyulan korkudur… Kendine güvenmeyen birisi reddedilmelere karşı oldukça dayanıksızdır.

Karşı cins tarafından ya da bir iş görüşmesinde reddedilmekten çok korkar. Reddedilmekten korktukça da daha özgüvensiz bir hale gelir. Kısacası bu bir kısır döngüdür.

Başarılı insanların hayatlarını hiç okudunuz mu?

Eğer okuduysanız şunu mutlaka görmüşsünüzdür:

Başarılı insanlar hayatları boyunca birçok kişi tarafından reddedilmiştir. Mesela Alibaba firmasının kurucusu Jack Ma çok nadir görülebilecek bir reddedilme hikayesine sahip… Jack Ma, kendisiyle yapılan bir röportajda diyor ki;

 

“Polis olmak için başvurdum, başvuran 5 kişiden 4’ü alındı ben kabul edilmedim. KFC Çin pazarına girdiğinde iş için 25 kişi başvurdu, 24 kişi alındı ve alınmayan tek kişi yine ben oldum.”

 

Fakat şu anda geldiği noktaya baktığınızda Alibaba’yı dünya genelinde 24 bin çalışan ve 10 binden fazla ortak şirketi olan bir e-ticaret devi haline getiren kişi olduğunu görürsünüz.

Peki, bunu nasıl başardı?

Reddedilmelere göğüs gerip tekrar tekrar denediği için… Hayatında bu kadar reddedilen kişi sayısı çok azdır. Defalarca reddedilmiş, hor görülmüş bu adam asla durmadı ve adım adım hayallerine doğru yürüdü.

Siz de özgüveninizi artırmak ve hayalinizdeki hayatı yaşamak için Jack Ma’yı örnek almalısınız. Reddedilmelere karşı dayanıklılığınızı artırmalısınız.

Bunun için sizden yapmanızı istediğim bir egzersiz var. Tam 14 gün boyunca her gün en az bir kişi tarafından reddedileceksiniz. Bunu bilerek, isteyerek yapacaksınız. Kendinizi reddedileceğinizden emin olduğunuz durumlara sokarak kendinizi bu duyguya alıştıracaksınız.

Reddedilmek için her gün şunları yapabilirsiniz:

 • Karşı cinsten tanımadığınız biriyle tanışmayı deneyin.
 • Arkadaşlarınıza kabul etmeyecekleri teklifler yapın.
 • Kabul edilmeyeceğiniz iş görüşmelerine gidin.
 • İnternetten bir sürü iş ilanına başvurun.
 • Otobüse ücretsiz binmek için izin isteyin.
 • Kıyafet alırken abartı şekilde pazarlık yapın.

Kısacası aklınıza gelebilecek her türlü reddedilme fırsatını yaratın. Bu sizi inanılmaz seviyede geliştirecek. Reddedilmelere karşı dayanıklılığınız arttığında artık bambaşka birisi olacaksınız.

Daha özgüvenli, daha güçlü ve sarsılmaz bir karaktere sahip olacaksınız. Her insan zaman zaman reddedilir. Fakat bazıları daha çok reddedilir. Ve daha çok reddedilen, reddedilmelere karşı dayanıklık kazanan kişiler hayatında daha başarılı olur.

Çünkü başarının özünde reddedilmek ve başarısızlık vardır. Her başarı hikayesi bir başarısızlık hikayesinden doğar. Sizden 14 gün boyunca kendinize bir başarısızlık hikayesi yaratmanızı istiyorum.

Bu arada unutmadan özgüveninizi artırmak için uygulayabileceğiniz en etkili teknikleri öğrenmek isterseniz “Sosyal Fobiyi Yok Et” e-kitap setini okumanızı tavsiye ederiz.

Buradan kitap setini inceleyebilirsiniz. Anlattığımız bilgilerden memnun kaldıysanız aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazımızı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

 

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.