Bir Sayfa Seçin

 

Kaygı Durum Bozukluğundan 2 Basit ve Etkili Teknikle Kurtulun!

 

Kaygı durum bozukluğu hayatımızı zindana çeviren, çaresiz olduğumuzu düşündüren ve bizi günden günde bataklığın içine çeken bir problemdir… Bizi her saniye yoğun bir kaygı durumuna sokar. Gerekli gereksiz her şey hakkında kaygılanmamıza ve bunun sonucunda da kaygı durum bozukluğu hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Kaygıyla birlikte vücudumuzdaki kortizol hormonu seviyesi de artar. Kortizol miktarı arttıkça bütün vücudumuzu yoğun bir stres duygusu kaplar. Stres seviyesi arttıkça zihnimizdeki kaygılar daha da güçlenir. Kaygı ve stres birbirini tetikler ve bu içinden çıkılamaz bir kısır döngüye dönüşür.

Kaygı durum bozukluğunun en kötü yanı da şudur:

Yaşadığımız birçok kaygının aslında ne kadar gereksiz ve saçma olduğunu biliriz. Kaygılanmamızın ne kadar anlamsız ve saçma olduğunun farkındayızdır…

Tüm bunlara rağmen zihnimizi kaplamasına engel olamayız. “Şu anda kaygılanmam çok saçma, o zaman kaygılanmayayım! Diyerek zihnimizi boşaltamayız. Çünkü kontrol artık bizden çıkmıştır!

İşte, bu gereksiz kaygılar tıpkı kanserli bir hücre gibi giderek daha fazla zihnimize yayılır ve sonunda da zihnimizi ele geçirir. Artık her şeye kaygılanır hale gelmişizdir.

 • Ütü açık mı kaldı?
 • Kapıyı kilitledim mi?
 • Ya şimdi bana araba çarparsa?
 • Annem ölürse ben ne yaparım?
 • Burada yere düşersem herkes bana güler.
 • Benim hiç kız arkadaşım olmayacak.
 • Kimse beni beğenmeyecek.
 • Yüzümün şurasında bir sivilce çıkmış, off çok çirkinim.
 • Ben güzel bir kız değilim. Hep böyle bekar kalacağım.
 • İyi bir iş bulamayacağım.
 • Hep fakir olarak kalacağım.
 • Arkadaşlarım beni yeterince sevmiyor.
 • Şimdi aklımdakini söylersem arkadaşım benim hakkımda yanlış düşünebilir.
 • Girdiğim ortamda ya insanlar beni sevmezse?
 • Gece kulübe gittiğimde ya beni mekana almazlarsa?
 • Ya insanlar benimle alay ederse?
 • Acaba ciddi bir hastalığım mı var?
 • Ya kalp krizi geçirirsem?
 • Acaba kanser miyim?
 • Aids olabilir miyim?
 • Evime gece hırsız girer mi?
 • Şu adam beni öldürebilir, dikkatli olmalıyım.

Gibi yüzlerce konuda kaygı yaşadığınızın farkındayım. Eminim ki burada saymadığım birçok durumla ilgili de zihninizi dolduran kaygılar vardır. Biraz düşündüğünüz zaman bu kaygıların birçoğunun arkasında hiçbir geçerli neden olmadığını ve aslında ne kadar saçma olduklarını fark edeceksiniz.

 

Kaygı Durum Bozukluğunu Yenmenizi Sağlayacak 1. Teknik:

 

Sizden istediğim, bundan sonra bir kaygı atağı yaşadığınızda hemen bir kağıt kalem çıkarın ve bu kaygınızı not alın. Ve hangi durumlar gerçekleşirse bu kaygınızın gerçek olduğunu, bu durumların gerçekleşebilme ihtimalini düşünün.

Daha sonra da bu konuda notlarınızı alın. Kaygınızın arkasındaki nedenleri tespit edip not almaya çalışın.

Örneğin;

Bir keresinde karşı cinsten birisi sizi reddetmiştir. Ve siz de sürekli olarak reddedileceğinizi düşünmekten artık karşı cinsle iletişim kuramaz hale gelmişsinizdir. Ve bu kaygı sürekli olarak zihninizdedir. Bu durumda küçük bir analiz yapın.

Daha önce reddedilmiş olmanız sizin tekrar tekrar reddedileceğiniz anlamına mı geliyor?

Hiçkimse sizi beğenmeyecek, sizden etkilenmeyecek mi?

Sizce böyle bir şey doğru olabilir mi?

Tabi ki konuştuğunuz bazı kişiler sizden etkilenecek ve sizi reddetmeyecek. Herkesin sizi reddetmesi imkansızdır! Ama siz herkesin sizi reddedeceğine inandıysanız o zaman artık karşı cinsle iletişim kurmayacaksınız demektir.

Gerçekten öyle mi?

Asla böyle bir şey yapmayacaksınız. Eğer daha önce birisi sizi reddettiyse ve gururunuzu kırdıysa karşı cinsle bir sonraki iletişiminizde daha temkinli olacaksınız. Fakat birisi sizi reddetti diye asla karşı cinsle iletişim kurmayı bırakmayacaksınız.

Eğer bunu yaparsanız, zaten baştan kaybetmişsiniz demektir. Tüm ihtimalleri öldürmüşsünüz demektir… “Reddedileceğim!” kaygısını bir kenara bırakarak o kişiye bir şans verseydiniz belki de o da sizden etkilenecek ve birlikte olacaktınız.

Bunları düşündüğünüz zaman bu söylediklerim size oldukça mantıklı geliyor, öyle değil mi? Artık siz de böyle düşüneceksiniz… Yaşadığınız kaygı durumlarının arkasındaki nedenleri tespit edecek, geçmişe takılı kalıp tekrar tekrar aynı şeylerin olacağı konusunda kaygılanmayı bırakacaksınız.

 

Kaygı Durum Bozukluğunu Yenmenizi Sağlayacak 2. Teknik:

 

Sürekli olarak zihninizi meşgul eden yersiz bir kaygıyı yenmenin en etkili yollarından biri de yaşadığınız bu kaygının üzerine gitmektir. Bir önceki örneğimizi karşı cins tarafından reddedilmek konusunda verdiğimiz için yine aynı konu üzerinden devam edelim.

Eğer sürekli olarak karşı cinsin sizi reddedeceğini düşünüyorsanız demek ki bu korkunuzun üzerine daha çok gitmelisiniz. Bu durumun içine girmediğiniz sürece gereksiz kaygılar zihninizi hiç boş bırakmayacaktır.

Bu durumla baş öğrenmeyi öğrenmek zorundasınız… Peki bunun üstesinden nasıl geleceksiniz?

REDDEDİLEREK… Evet yanlış duymadınız sizden reddedilmenizi istiyorum. Bundan sonra karşı cinsle daha çok iletişime girecek ve beğendiğiniz biri olduğunda onunla sohbet başlatarak reddedilme ihtimalini göze alacaksınız. Ve hatta reddedilmek için konuşacaksınız.

Bunu bir egzersiz olarak düşünün. Eğer korktuğunuz durumu gerçekten yaşarsanız artık bu duruma karşı bağışıklık kazanacak ve bundan sonra kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz.

Bunun size ne kadar zor geldiğini iyi biliyorum. Buradan anlatıldığı kadar kolay olmadığının da farkındayım. Bu söylediğimi hemen gidin uygulamaya başlayın da demiyorum. Ama en azından adım adım uygulayabilirsiniz.

Mesela karşı cins tarafından reddedilmekten korkuyorsanız, önce tanımadığınız yaşlı teyzelerle normal bir şekilde sohbet etmeyi deneyebilirsiniz. Veya bir giyim mağazasına gittiğinizde tezgahtar ile sohbet başlatabilirsiniz.

Bu kişilerin sizi reddetme ihtimali asla yoktur. Normal bir şekilde sohbet edeceksiniz ve onlar da size yanıt verecek. Daha sonra zorluk seviyesini giderek arttırarak kitapçıda, barda, kafede karşı cins ile sohbet etmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde zorluğu kademeli olarak arttırdığınızda vermiş olduğum görev çok daha yapılabilir bir hale gelecek. İnanmıyorsanız deneyin ve sonuçları görün… Ve tabi ki iletişim bölümünden sonuçları bize yazmayı unutmayın. 🙂 

Bu arada unutmadan, verdiğimiz bilgileri faydalı bulduysanız aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz.

 

[yuzo_related]

Sosyal Fobiyi Yok Et Kitap Setini Okumaya Başla!

Sosyal fobinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak ister misin? Seni korkutan şeylerin üzerine gitmek ve zihnindeki kaygı seviyesini azaltmak için uygulayabileceğin en etkili teknikleri bu kitap setinde öğreneceksin.